وکیل وصول مطالبات

شاید در نگاه اول وصول مطالبات، عملی ساده و غیر تخصصی به نظر آید و هر شخص با این تصور که بدون داشتن تخصص و اطلاعات حقوقی می تواند مطالبات خود را وصول نماید،بدون مشورت با اهل فن،خود به دنبال انجام این امر رفته و ممکن است در عمل با مشکلات عدیده ای مواجه گردد و به دلیل ناآگاهی از قوانین و مقررات و رویه دادگاهها ، گاه ممکن است فرصت احقاق حق خود را برای همیشه از دست بدهد.
وصول مطالبات علی رغم ظاهر ساده آن،در عمل دارای پیچیدگی های بسیار بوده و تخصص و تجربه را ضروری می سازد.
به عنوان مثال عدم ارسال اظهارنامه در بدهی های بدون سررسید، عدم رعایت و توجه به مواعد چک و اطلاع از نحوه استفاده از مزایای اسناد تجاری،عدم درخواست به موقع تأمین خواسته ، عدم مطالبه خسارات به نحو صحیح و یا عدم توانایی در تطبیق قرارداد با مواد قانونی و … طلبکار را متحمل ضررهای جبران ناپذیری می نماید.
در بسیاری از موارد حتی پس از اخذ حکم قطعی،با ادعای اعسار بدهکار، اجرای حکم دادگاه و پرداخت بصورت یکجا را برای همیشه منتفی می سازد.
آیا می دانید که اقامه دعوی آن هم بصورت شتاب زده همواره بهترین و سریع ترین راه جهت وصول مطالبات نمی باشد؟!
ممکن است روش های متفاوتی با توجه به شرایط هر پرونده و در راستای اخذ نتیجه بهتر و سریع تر، اعمال گردد :

دعوت به مذاکره :
بدیهی است بسیاری از افراد تا قبل از ورود وکلای دادگستری و اخطار آنها جهت اقامه دعوی حقوقی یا کیفری،پرداخت دیون خود را جدی نگرفته و اقدام به آن نمی نمایند.
در این روش عواقب ناشی از اقامه دعوی و پرداخت کلیه خسارات و هزینه دادرسی به طرف مقابل گوشزد گردیده و بدهکار یا ضامن یا هردو جهت حل و فصل اختلافات و پرداخت مسالمت آمیز دیون، دعوت می گردند.
واضح است در صورت اخذ نتیجه در این روش، نسبت به روش های دیگر به مراتب در زمان و هزینه صرفه جویی می گردد.

ارسال اظهارنامه و اخطاریه :
اظهارنامه برگه ای است که از طریق رسمی و توسط دادگستری، قبل از اقامه دعوی برای بدهکار ارسال می گردد و در آن پرداخت طلب (با ذکر عواقب و نتایج ناشی از اقامه دعوی) از وی مطالبه می گردد.
ارسال اظهار نامه در بسیاری از موارد در اثبات دعوی نیز موثر می باشد. متن اظهارنامه الزاماً باید توسط اهل خبره نگاشته شود زیرا بی توجهی به مطالب درج شده درآن،عواقب قانونی خاص خود را دارا می باشد.
لازم به ذکر است که قبل از اقدام جهت مذاکره و ارسال اظهارنامه و متعاقباً اطلاع مدیون از مطالبه دین و هوشیار شدن وی، به جهت خطر انتقال اموال، با انجام سریع و به موقع تشریفات قانونی و در حداقل زمان ممکن و قبل از ابلاغ، اموال بدهکار توقیف می گردد.

اقامه دعوی :
در صورت عدم حصول نتیجه جهت وصول مطالبات از طرق فوق (مصالحه،ارسال اظهارنامه ، انجام توافق و اخذ رضایت طلبکار) مراتب از طریق مراجع قضائی(حقوقی یا کیفری) و یا اجرای اسناد با رعایت تمامی موارد و ریزه کاریهای قانونی و با توجه دقیق به رویه قضائی، در حداقل زمان ممکن پیگیری می گردد.
دعاوی :
۱-اقامه دعوای کیفری (درخواست مجازات) علیه صادر کننده چک بلامحل و جلب او
۲-اقامه دعوای حقوقی ، توقیف اموال و دارایی های صادر کننده چک بلامحل (تأمین خواسته)
۳-جلب متهم صدور چک بلامحل و حسب مورد ورود به مخفیگاه به منظور جلب
۴-درخواست صدور اجرائیه ثبتی و ممنوعیت خروج بدهکار از کشور
۵-طرح و دفاع از دعوای ورشکستگی تاجر و شرکت های تجاری
۶-توقیف اموال ظهر نویس و ضامن اسناد تجاری تحت شرایطی

نسبت به :
چک
سفته
برات
رسید عادی
فاکتورفروش
قبض انبار
بارنامه